poniedziałek, 25 lipca 2016

Odkształcenia myśli muzycznych (Shapeles ,”Shapeles”)

Damian Szydłowski
("Projektor" - 5/2015)
Zespół Shapeles to połączenie pięciu zupełnie odmiennych świadomości w projekcji muzycznej, które to się wygnie to odkształci w procesie twórczym, lecz zawsze na końcu znajdą wspólny mianownik – wyjaśnia Marek Filipiak – wokalista i saksofonista grupy, tegorocznego zdobywcy Grand Prix w konkursie „Scena Dla Ciebie” zorganizowanym przez DK „Zameczek” w Kielcach.

Jak sami o sobie mówią: nikt ich jeszcze nie sklasyfikował. Niemniej jednak na całość brzmienia zespołu wpływ ma kilka gatunków muzycznych; eklektyczne kompozycje grupy w dużej mierze oscylują wokół jazzowo-funkowych dźwięków ze sporą domieszką soulu. Sami mówią o inspiracji twórczością m.in. Poluzjantów, Jaco Pastoriusa, Snarky Puppy, Tadeusza Nalepy czy też Jimi Hendrixa. Ze swojej strony dodałbym jeszcze Herbiego Hancocka i Dave Mathews Band. Na ostateczny kształt brzmienia utworu znaczący wpływ ma tekst, to on nadaje kompozycji charakter i sens. 

Shapeles to pięcioosobowy – skarżysko-wąchocki kolektyw. W skład zespołu wchodzą: lider sceniczny, wokalista i saksofonista Marek Filipiak, Michał Berliński - gitara, Piotr Sitkowski – instrumenty klawiszowe, Sylwester Kowalik - bas oraz Kuba Chaba - perkusja. Większa część składu (Piotr, Michał i Kuba) poszerza swoje muzyczne horyzonty studiując na kierunku Edukacja Artystyczna w Zakresie Sztuki Muzycznej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Inicjatorami i pomysłodawcami poszczególnych tematów muzycznych są głównie Michał i Piotr. 

Pierwszy krążek (demo) grupy – „Shapeles”, to mieszanka energicznego funku i bluesa, zawiłego jazzu, progresywnego rocka, jak i dosadnego soulu. Na płycie znajduje się pięć utworów, z których trzy to autorskie kompozycje grupy, a dwa pozostałe to aranżacje utworów Jimi Hendrixa. Płytę otwiera „Rollercoaster Funk” – najbardziej energetyczny kawałek. Świetny, mocny, funkowy beat z wstawkami saksofonu barytonowego i rewelacyjnymi improwizacjami w części drugiej. Kolejnym utworem wartym uwagi jest „Dirty Cafe”. Kompozycja o ogromnym ładunku emocjonalnym i zawiłej formie, wprowadza odbiorcę w stan kontemplacyjny. Całej płyty słucha się świetnie, muzycy prezentują bardzo wysoki poziom, a ścieżki dźwiękowe są bardzo dobrze zrealizowane i zmasterowane przez Kamila Gorazińskiego. 

Shapeles jest formacją niewątpliwie zasługującą na uwagę. Ich prawdziwym żywiołem są występy „na żywo”, to scena jest tym nośnikiem, dzięki któremu energia zespołu jest znacznie bardziej spotęgowana, a co za tym idzie – odczuwalna.

Shapeles ,”Shapeles”, 2015, nakładem zespołu.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza